Vítejte v digitální éře

Zveřejněno:

Digitální éra. Co se vlastně za tímto označením skrývá? Pro velkou část laické i odborné veřejnosti jde o zapeklitou otázku a odpověď paradoxně neznají přesně ani zástupci generace Z. Zeptali jsme se proto přes videokonferenci Zbyszka Lugsche, Solutions & Business Development Directora z Dimension Data.


Co pro Vás znamená digitální éra?

Já bych upozornil zejména na tři klíčové aspekty digitálního věku. Předně musíme pochopit, že spousta věcí okolo nás poskytuje nějaká data a že tato data můžeme přenášet takřka všemi myslitelnými způsoby pouze díky ohromnému zlepšení konektivity v posledních letech. Bez kvalitní a všeobecně dostupné konektivity by žádná digitální éra vůbec neexistovala.

Opravdu je základem konektivita a ne data?

Určitě. Pořídit data je relativně snadné. Dnes jsou data generována ohromující rychlostí a ne nadarmo mluvíme o tzv. datové explozi. Ale k čemu by nám data byla, pokud bychom je nedokázali rychle, spolehlivě a lacině dostat do míst, kde je potřebujeme zpracovat? Převážná část by jich byla naprosto k ničemu.

Díky kvalitní konektivitě máme přístup k datům a informacím prakticky odkudkoli a současně je můžeme kdekoli pořídit i kamkoli poslat. A to je ten druhý aspekt digitálního věku. Bez konektivity by nebyli například ani youtubeři. Současnost nám umožňuje myslet a hlavně fungovat jinak, než tomu bylo dosud.

A ten třetí aspekt?

Máme k dispozici ohromný výpočetní výkon při nízké energetické náročnosti. Například teď mám při našem rozhovoru zapnutý notebook, který jsem nabíjel naposledy včera. A ještě několik hodin vydrží. Paradoxní je, že sice máme k dispozici cloudové technologie, ale současně ohromně výkonná lokální zřízení, na která můžeme distribuovat požadované zpracování. Užívat si techniky tak můžeme opravdu kdekoli.

Vyzdvihl byste nějakou klíčovou přidanou hodnotu digitálního věku?

Upozornil bych zejména na fakt, že každému z nás digitální éra umožňuje efektivně získávat takové informace a následné znalosti, které jsou pro práci i osobní život opravdu důležité. Dnes používáme věci, které by ještě před pár lety vypadaly jako sci-fi. Například v Americe provádí zemědělci snímání polí pomocí dronů a vyhodnocují, co přesně kde rostlo. Když začnou orat, automaticky s přesností na metry dávkují hnojivo tak, aby se půda co nejlépe zregenerovala. Asi by to do jisté míry šlo i bez digitálních dat, ale za naprosto nepřiměřených nákladů a obrovského lidského úsilí.

Nebo velmi blízká budoucnost v logistice. Již dnes dokáží přepravní společnosti na základě statistického vyhodnocení dat předpovědět, kdy asi zásilku doručí. Nebude to trvat dlouho a jako příjemci budeme v reálném čase vědět, kde se zásilka aktuálně nachází a kdy bude dodána – s přesností na jednotky minut.

Proč až nyní, vždyť technologie tu jsou už dlouho?

Svým způsobem máte pravdu, řada špičkových technologií není principiálně zcela nových. Na to podstatné jsme už ale před chvílí narazili. Hodně je to o nákladech a technologie za posledních roky neuvěřitelně zlevnily. A to tak, že je mnohdy vnímáme jako něco, co máme k dispozici zcela zdarma. Například takovou Wi-Fi na hotelech v ceně ubytování – můžeme komunikovat vzdáleně v kvalitě blížící se virtuální realitě při zachování neverbálních prvků a emoční složky. Vždyť já jsem nyní v Berlíně a Vy v Praze. Žádné další náklady nás to přitom nestojí. Díky digitální éře můžeme mnohem víc řešit to, jakou práci potřebujeme dělat, než to, kde ji musíme udělat.

Mění se v digitálním věku nějak zaměstnanci?

V zásadě ne, vždy je to o konkrétních lidech a jejich vnitřním odhodlání spolupracovat na vytčených cílech. Výhodou je, že digitální svět umožňuje efektivní skloubení soukromých a pracovních životů. Nebezpečí spíš souvisí s tím, že někteří zaměstnanci prosazují využívání technologií pro technologie samotné. Ale za technologiemi musíme vždy vidět jejich reálný přínos. Pak to bude fungovat. Navíc aktuálně procházíme další průmyslovou revolucí a digitální technologie stále více využíváme ke zvýšení vlastní agility.

Kam to tedy povede?

Otázka za milion. Obecně ke stále většímu zastoupení digitálních technologií v každodenních činnostech, k výstavbě nové všeobecně dostupné infrastruktury podporující moderní oblasti jako IoT, ke zvyšování intuitivnosti technologií apod. Digitální éra již dnes umožnila popustit uzdu naší fantazii a realizovat nápady, které nám život opravdu zjednodušují dosud nevídaným způsobem. A co bude dál? Nechejme se překvapit, ale za sebe mohu říct, že se velmi těším.


Děkujeme za rozhovor.

Redakce DD Connect


Zbyszek LUGSCH

Zbyszek LUGSCH

Solutions and Business Development Director
Dimension Data Czech Republic

Působnost v Dimension Data zahájil v roce 2008, kdy zastával pozici Solution Manager se zodpovědností za návrh a prodej komplexních řešení ICT infrastruktury. Od roku 2010 zastával pozici Sales & Solution Director a od roku 2012 zodpovídá za rozvoj a dodávku služeb klientům společnosti.

© 2018 Dimension Data All Rights Reserved | Souhlas se zpracováním osobních údajů

Téma aktuálního čísla

IT TRENDY PRO ROK 2019

Kontakt

Dimension Data Czech Republic s.r.o.
Milevská 2095/5
140 00 Praha 4
Tel: +420 224 600 010
Email: info.cz@dimensiondata.com
www.dimensiondata.com