Osobní kontakt přes technologie čili vizuální komunikace v nové éře

Zveřejněno:

Způsoby komunikace se v posledních letech zásadně změnily. Stejně jako celý svět okolo nás. Doba je rychlejší a „digitálnější“, stále častěji potřebujeme jednat s lidmi z druhého konce světa či republiky. Operativně. Hned. Kvalitně. A při zachování výhod osobní komunikace – vždyť i dnes platí, že neverbální složka je jedním ze základních předpokladů úspěšných jednání.

Dříve klasická a vyzdvihovaná možnost v podobě telefonních hovorů již nedostačuje. Druhou stranu nevidíte, interaktivita je prakticky nulová, dochází k časových ztrátám v důsledku opakovaných volání při nezastižení volaného nebo jeho pohybu v nevhodném prostředí apod. Stejné, nebo podobné neduhy se začínají projevovat i u dalších v nedávné době oblíbených nástrojů jako je chat nebo elektronická pošta. Dnes je považováno za úspěch, pokud vůbec dotyčný na e-mail odpoví.

Vidět znamená vědět a řešit

V moderní komunikaci je velmi důležitá neverbální složka. Můžeme díky ní operativně reagovat na průběh jednání, odezírat emoce, lépe chápat obsah sdělovaných informací a obecně komunikovat efektivněji. Efektivitu výrazně zvyšuje i zpřístupnění informací o dostupnosti jednotlivých účastníků a podpora volby mezi různými komunikačními kanály. Jinými slovy, iniciátor jednání se může rozhodnout, jakým způsobem bude s druhou stranou komunikovat nejen na základě svých preferencí, ale i na základě informací o ostatních účastnících virtuálního setkání.

Všichni jistě tušíte, že nabízející se řešení má podobu moderních videokonferencí. Označení moderní je přitom důležité, dnes jsou totiž k dispozici technologie, které nabízí špičkovou obrazovou kvalitu v Full HD rozlišením, operativní propojování více lokalit. A hlavně dříve nevídanou míru svobody – kdo by nechtěl nahradit dlouhé cestování a hovory s telefonem u ucha za jednání při pohodlném usazení v křesle a s volnými rukami pro tvorbu poznámek. Pro úspěch jednání je nadmíru důležité i naše pohodlí a pocitová spokojenost.

V práci nebo doma?

Přínosem digitálního věku pro vizuální komunikaci je i to, že při jednáních již prakticky neřešíme, odkud jednání vedeme. Doba a moderní technologie přejí skloubení soukromých a profesních životů, a to dokonce do té míry, že rozdíly mezi oběma světy začínají splývat. Výsledkem jsou pak i nové možnosti způsobu práce. Lze tak přemýšlet o zcela nových přístupech vedoucích k rychlejšímu a kvalitnějšímu splnění většího počtu úkolů za kratší čas a při menších nákladech. Díky videokonferencím tak mohou firmy ušetřit značné částky – nezapomínejme, že cestování a prostoje jsou tím nejdražším časem zaměstnanců.

Dimension Data pravidelně připravuje výzkum „Connected Enterprise Report 2016“, který poskytuje přehled o stavu Nástrojů pro spolupráci a zdůrazňuje trendy a překážky v podnicích z celého světa. Studie je založena na odpovědích 900 účastníků z 15 zemí, a zahrnuje IT ​​ředitele, CIO a obchodní produktové manažery pracující v organizacích s více než 1000 zaměstnanci.

Zprávu z výzkumu „Connected Enterprise Report 2016“ můžete získat zde

Vzhledem k rostoucí oblibě vizuální komunikace, a tedy i ke stále většímu počtu nasazení, začínají být velmi příznivé celkové náklady na provoz i pořizovací cena. Při správně zvoleném modelu se dá běžně dosáhnout návratnosti investic během pouhých dvanácti měsíců a v řadě případů u kratší. Na druhou stranu platí, že pro první vážnější kontakt je osobní setkání nenahraditelné. Společný oběd může prolomit ledy a uvolnit cestu pro pokračování například právě pomocí videokonferencí. A pro zachování dobrých osobních vztahů platí zlaté pravidlo, na pět videokonferencí jedno osobní setkání.

Technologická špička

Moderní technologie pro vizuální komunikaci jsou již natolik vyspělé, že účastníci mohou mít pocit, že opravdu sedí proti sobě. Za takřka virtuální realitou stojí snímání z pohledu druhé osoby stylu „z očí do očí“ a velikost osob je v měřítku přibližně srovnatelném s realitou (tedy 1:1). Vše přitom může být promyšlené do nejmenších detailů, jako je třeba sladění barev obou okolních prostředí apod.

Uvedený princip je vhodný pro uzavřenější ekosystémy propojující několik málo účastníků. Při větším počtu lidí nachází uplatnění neosobní snímání zaměřené na skupinky a vychytávky usnadňující konferenční komunikaci včetně pokročilých metod pro předávání slova, podpory prostředí s více obrazovkami apod. Důležitá je vysoká intuitivnost a jednoduchost použití. A v případě řešení Cisco Telepresence tomu tak opravdu je.

Vizuální komunikace je díky svým možnostem ideální pro široké spektrum uživatelů – prakticky pro kohokoli, kdo potřebuje komunikovat. Pochopitelně jsou na trhu řešení horší a lepší, zejména nejlacinější varianty jsou funkčně omezené a uzavřené vůči okolí. Na druhou stranu jsou k dispozici otevřená řešení plně kompatibilní s konkurenčními produkty a umožňující komunikaci mezi více hybridními uzly.

Není toho málo, že? To nejdůležitější jsme si ale nechali nakonec – když se účastníci nebojí experimentovat a využívat nové způsoby komunikace, jsou videokonference opravdovým přínosem, který jejich firmám přináší profit.

K tématu profesionálních videokonferencí a nástrojů pro spolupráci jsme připravili řadu bezplatných seminářů na www.ddakademie.cz. Stačí se pouze registrovat.

Adam Hornik

Adam Horník

Presales Manager
Dimension Data Czech Republic

Vystudoval Českou zemědělskou univerzitu v Praze obor Informatika. Od roku 2002 získává pracovní zkušenosti při návrhu řešení konvergovaných sítí (Unified Communications). Podílel se také na návrhu řešení videokonferenční sítě ve společnosti Škoda-Auto a.s., Ministerstvo Financí - Finanční ředitelství, Kofola, Tescoma a mnoha dalších. V současné době se zaměřuje na integrace komunikačních audio/video řešení různých předních světových výrobců. Má na starosti odborné vzdělávání interních zaměstnanců a prezentace na konferencích, které pořádá Dimension Data. Od roku 2014 je ve společnosti Dimension Data zodpovědný za chod presales oddělení.

© 2018 Dimension Data All Rights Reserved | Souhlas se zpracováním osobních údajů

Téma aktuálního čísla

IT TRENDY PRO ROK 2019

Kontakt

Dimension Data Czech Republic s.r.o.
Milevská 2095/5
140 00 Praha 4
Tel: +420 224 600 010
Email: info.cz@dimensiondata.com
www.dimensiondata.com