Virtualizujte desktopy

Zveřejněno:

a vyřešíte problémy se správou koncových stanic

IT oddělení řeší každý den problémy s koncovými stanicemi. Hardware stárne, v kancelářích jsou různé koncové stanice, uživatelé obchází bezpečnostní pravidla a instalují vlastní (mnohdy nelegální) software a třešničkou jsou nikdy nekončící aktualizace.

Navíc je nutné používat šifrování a zabezpečit data na pevných discích, aby v případě krádeže nedošlo k úniku citlivých informací. IT potom tráví neúměrně mnoho času řešením triviálních věcí a nezbývá čas na implementování inovativních řešení, která mohou skutečně vydělávat firmě peníze a usnadnit zaměstnancům práci.

Pro firmy prakticky všech velikostí může být vhodným řešením virtualizace desktopů.

Nejedná se o žádnou novinku, ale rozšířenost této technologie v České republice je překvapivě nízká. Některé aplikace zatím nemohou být v cloudu, a proto je virtualizace desktopů jediné řešení. Například potřebují pracovat přímo s daty (CAD aplikace nebo graficky náročné programy) nebo se jedná o aplikace, které používají tzv. těžké klienty (klient přímo modifikuje data). A pak se samozřejmě jedná o všechny aplikace, u kterých záleží na bezpečnosti, kdy nechceme, aby data „lítala“ po světě, byť třeba šifrovaně po VPN, a měli jsme kontrolu, kam paket může jít, kdo ho vidí a kam dorazí. Účetnictví asi těžko někdo vypustí rovnou do světa. Rozhodně ne alespoň v blízké budoucnosti.

Pokud jde o vlastní uživatele desktopů, tak je samotná změna příliš nezajímá. Není pro ně podstatné, jestli pracují na desktopu, který hučí na stole, nebo jestli je práce vykonávána jinde. Ale na změně ocení možnost mobility v rámci firmy. Pokud máme virtualizované desktopy, je velmi snadné se přesunout do jiné kanceláře, do jiné budovy nebo na jinou pobočku a pořád pracovat na svém stroji, se svými aplikacemi, se svým nastavením, se svými daty. Top management zároveň ocení možnost pracovat v offline módu i mimo kancelář a data po připojení do firemní sítě synchronizovat.

I sebelepší technologie musí být využívána chytře

Tedy pokud má být nasazení úspěšné a má ušetřit práci i náklady. Chyby lze udělat už při vlastním nasazení. Pokud není správně nadefinován rozsah a účel. Navíc virtualizované desktopy, jako každé desktopy, jsou svojí povahou úplně jiná zátěž než serverové technologie. Mají svoje specifika síťového provozu (jedná se o nárazovou zátěž) i provozu na storage a tady dochází k podcenění relativně často. Hlavně na úrovni třeba diskového pole. Je velký rozdíl při použití pro servery a pro virtualizované desktopy. Virtualizované desktopy potřebují výkonnou a velmi rychlou storage. To vypadá jako paradox, když dáme PC rychlejší a výkonnější disky než mají servery, ale problém je v tom, že servery jsou většinou dost stabilní nebo se dají stabilizovat, aby zatížení bylo vyrovnané. U desktopů to možné není. Když přijdou ráno lidé do práce a spustí počítače, ať už fyzické nebo virtuální, storage, na které je vše uložené, musí vyvinout enormní výkon. Pokud v té době probíhají zároveň operace na serveru, tak to je rozhodně cítit. To samé platí o síťovém provozu. U virtualizace desktopů na pobočkách je potřeba zajistit, aby linka byla kvalitní. Pokud po každém zmáčknutí klávesy má uživatel půl vteřinovou prodlevu, tak bude nespokojený a systém bude sabotovat. Špatně nakonfigurovaná infrastruktura může být velmi drahý problém.

Dávejte si pozor i na to, co použijete jako náhradu původních koncových desktopů. Uživatele příliš nezajímá, co má na stole za hardware, ale jak moc bezproblémově celý systém funguje. Volba tenkých klientů je velmi důležitá a jaký komfort bude mít vlastní uživatel při práci s virtualizovaným desktopem hraje zásadní roli. Pokud bude práce příjemnější a rychlejší, tak bude změna hodnocena kladně. Ze starého PC, které hučelo, má krabičku přidělanou někde zezadu monitoru nebo na telefonu, která žádné zvuky nevydává a nehřeje, nefouká. A pokud bude fungovat stejně nebo rychleji, potom má celá inovace smysl.

Výběr koncových stanic je důležitý i u zaměstnanců v terénu. Například na výrobních linkách moderní technologie generují velké množství důležitých dat. Vedoucí směny by tedy měl mít u sebe mobilní zařízení, které dokáže zpracovávat všechna data. Navíc by zařízení mělo být kompaktní a lehké, jinak jej odpovědný člověk nebude nosit sebou a potenciálně vzniká problém, protože nikdo data nebude průběžně sledovat. Design tedy plní i praktickou funkci.

Virtualizované desktopy lze využít velmi kreativně a ušetřit IT oddělení spoustu práce.

Podívejme se na pár praktických příkladů. Například linkované klony jsou ideální řešení pro organizace, které mají 80 % desktopů prakticky stejných. Neušetříme sice výkon, ale můžeme ušetřit poměrně hodně místa na discích. Není nutné mít 200 stejných instalací, stačí udělat jeden gold image operačního systému (včetně nainstalovaných aplikací). A pro zbylých 199 se vytvoří linkovaný klon. Není to klasická kopie, ale jen soubor změn oproti originálu. Každý má svoje prostředí, ale jádro (například většina operačního systému) je jenom jedno. Zároveň stačí upgradovat pouze ten originální gold image, což šetří čas i cenné místo na discích. Pokud přijde do firmy například nový zaměstnanec, může mít k dispozici během několika málo minut perfektně připravenou stanici. Týdny ladění jsou dávno pryč. Gold image lze samozřejmě vytvořit ve více variantách pro různé uživatelské skupiny.

Pro firmy, kde se zaměstnanci střídají na směny a nepotřebují mít zcela personalizovaný počítač (operátoři a podobně), lze vytvořit tzv. pool, kde se automaticky při každém odhlášení profil vyčistí a vygeneruje zcela nové čisté standardní prostředí. Mohou být vytvořené třeba i tři, čtyři stroje do zásoby, a po přihlášení se uživateli automaticky ihned jeden z těchto čistých strojů přiřadí. Není potřeba cokoli nastavovat a ztrácet čas. Jedná se o perfektní řešení například pro školy, kde zvídaví studenti přenastaví systém, ale po odhlášení se automaticky vše smaže a další žák při přihlášení dostane standardní prostředí.

Virtualizace desktopů je zkrátka momentálně optimální řešení, které eliminuje nekonečné opečovávání a „oprašování“ klasických počítačů. Ať se firmy snaží sebevíce, bez virtualizace bude ve firmě vždy mix nových a starších strojů, což je pro IT oddělení velká zátěž. A pokud takto svazujeme IT ruce, nemůže se věnovat užitečnějšímu vývoji procesů a aplikací. Virtualizujte desktopy a dejte IT možnost zaměřit se na věci, které firmě ve výsledku mohou přinést peníze.

Na virtualizaci desktopů navazuje například virtualizace aplikací, což je ještě větší cesta do cloudu. Bude zajímavé sledovat, jak se ty dva světy (vnitřní firemní a vnější uživatelský) prolnou. Každopádně je to nevyhnutelné. Otázkou je jen kdy, v jakém gardu, a jestli zůstanou specifika firemního IT, nebo naopak všechno tak nějak „zcloudovatí“. To je ale zatím hudba budoucnosti. Do té doby je virtualizace desktopů skvělou volbou, která šetří čas i peníze.

František Kysela

František Kysela

Senior System Engineer
Dimension Data Czech Republic

Ve společnosti Dimension Data působí od roku 2006. Patří mezi špičkové české odborníky v oblasti návrhu a výstavby infrastruktur pro datová centra. Disponuje unikátní kombinací profesionálních certifikací, své know-how buduje bezmála 20 let a z pozice hlavního architekta ho zúročuje na klíčových projektech společnosti.

© 2018 Dimension Data All Rights Reserved | Souhlas se zpracováním osobních údajů

Téma aktuálního čísla

IT TRENDY PRO ROK 2019

Kontakt

Dimension Data Czech Republic s.r.o.
Milevská 2095/5
140 00 Praha 4
Tel: +420 224 600 010
Email: info.cz@dimensiondata.com
www.dimensiondata.com