Cisco EnergyWise je mízou pro inteligentní budovy

Zveřejněno:

Budovaný technologický Nupharo Park bude jedinečným areálem z mnoha různých důvodů. Jedním z nich je i záměr umožnit v tomto kampusu centrální řízení energií a služeb. Tuto problematiku bude mít na starosti společnost Cisco, která pro dosažení plánovaného cíle využije i svoji technologii Cisco EnergyWise.

Ještě v nedávné minulosti byly jednotlivé funkční prvky budov autonomní, a pokud již spolu nějak spolupracovaly, šlo vždy o velmi omezené a často také násilné řešení. S rozvojem informačních technologií a s růstem snahy o maximální propojení všeho se vším se začal prosazovat koncept inteligentních budov. Naneštěstí trh v žádném případě není technologicky jednotný a bylo třeba definovat obecně použitelný přístup a vyvinout související technologie.

Od síťových prvků…

Jednou z těchto technologií, která výstavbu inteligentních budov umožňuje, je právě Cisco EnergyWise. Tato technologie, která byla na trh uvedená na přelomu let 2009/2010, je ve své podstatě jednotná IP inteligentní síť. Cisco EnergyWise je založená na aktivních síťových prvcích a koncových zařízeních, která lze pomocí této technologie sledovat a řídit.

Cisco EnergyWise pokrývá všechny důležité části inteligentní funkcionality – měření, reportování, řízení a regulaci. Měření pomocí EnergyWise je zaměřené především na sledování informací o spotřebě jednotlivých koncových zařízení, případně pak o jejich stavu. Získávání těchto informací lze zajistit v různých master-slave režimech a v časových intervalech dle požadovaného nasazení. Aktivní část technologie souvisí s řízením a regulací koncových zařízení, které pokrývá především ovládání na základě definovaných politik pro zapínání a vypínání přístrojů.

… až po osvětlení

Technologii EnergyWise v současné době podporují nejen síťové prvky, ale také řada koncových zařízení. A nejde přitom jen o IT techniku, kde je podporována široká škála produktů - od telefonů přes dohledové kamery až po osobní počítače, notebooky a tiskárny. Cisco EnergyWise je využívána i pro inteligentní řízení systémů budov, jako je vytápění, klimatizace, výtahy, osvětlení či přístupové systémy. Na trhu se navíc objevují i kompatibilní koncová zařízení cílená právě na vybavení budov včetně LED světel a bezpečnostních senzorů. Jednotnou technologií tak lze pokrýt prakticky všechny prvky, na kterých je filosofie inteligentních budov založená.

Základem je infrastruktura

Důležitým základem inteligentních budov je možnost propojení jednotlivých infrastruktur. V ideálním případě jde inteligentní koncepce ještě dál a předpokládá sloučení jednotlivých infrastruktur do jedné společné. Ostatně historie ukazuje, že nejde o nic výjimečného, v nedávné minulosti jsme se setkali se slučováním infrastruktur pro telefonní hovory, mobilní komunikaci i datové služby. Pro implementaci technologie Cisco EnergyWise jde o zcela ideální koncept, všechna zařízení a připojené prvky jsou pak dostupné centrálně a na základě jednotných protokolů.

Prim hrají aplikace

Součástí aplikační architektury Cisco EnergyWise je správa aplikací, správa sítí i aplikace pro správu budov. Díky jednotnému přístupu k  řízení provozovatel inteligentní budovy nemusí věnovat zbytečnou energii na pochopení odlišných systémů a plně se zaměřit na definování pravidel řízení jednotlivých částí budovy. K dispozici je také sada standardizovaných vývojových knihoven v podobě Cisco EnergyWise SDK a vývojáři mají k dispozici i podrobně popsané aplikační rozhraní. Je tak možné dodatečně vyvinout prakticky jakoukoli aplikaci zcela přizpůsobenou individuálním potřebám nejen provozovatele budovy, ale také konkrétních nájemců.

Úspory až na prvním místě

Využití technologie Cisco EnergyWise přináší v praxi nemalé finanční úspory. Průměrně lze uspořit až pětinu nákladů souvisejících s energiemi. Takto výrazný podíl odpovídá skoro čtyřem dolarům ročních úspor na jeden čtvereční metr. Ale nejde samozřejmě jen o přímé úspory, ale také o pohodlí a možnosti automatizace. I proto se s inteligentními budovami budeme setkávat stále častěji.

© 2018 Dimension Data All Rights Reserved | Souhlas se zpracováním osobních údajů

Téma aktuálního čísla

IT TRENDY PRO ROK 2019

Kontakt

Dimension Data Czech Republic s.r.o.
Milevská 2095/5
140 00 Praha 4
Tel: +420 224 600 010
Email: info.cz@dimensiondata.com
www.dimensiondata.com